Gian van Veen heeft zich met een overtuigende zege op Jonny Clayton geplaatst voor de kwartfinales van het German Darts Championship in Hildesheim. De jonge Nederlander gaf zijn opponent geen schijn van kans en won met 6-1, waarmee hij zich voor de vijfde keer dit seizoen plaatste voor de finalesessie van een Euro Tour-toernooi.
Van Veen begon furieus aan het duel en maakte meteen duidelijk dat hij zijn sterke vorm van de afgelopen weken had meegenomen. Met twee 14-darters op rij nam hij het initiatief, terwijl Clayton geen enkel ritme wist te vinden. De Welshman kwam na vier legs nog niet boven een gemiddelde van 85 uit en keek al snel tegen een 4-0 achterstand aan. Met legs in 16 en 13 pijlen breidde Van Veen de marge verder uit en leek een ‘whitewash’ zelfs binnen handbereik. Clayton redde nog zijn eer met een knappe 108-finish, maar bleef daarna opnieuw steken in slordig spel. Een misrekening op 107 en een mislukte poging vanaf 67 werden genadeloos afgestraft door de Nederlander, die het duel professioneel afmaakte en met 6-1 zegevierde.
“Ik ben heel blij met deze overwinning,” reageerde Van Veen na afloop tegen dartsnieuws.com. “Iedereen verwachtte dat Jonny wat beter zou spelen, maar dat viel eigenlijk mee. Als je vier of vijf legs op rij pakt, heb je al snel controle over de wedstrijd. Dat is wat ik deed. Aan het einde werd het nog een beetje rommelig, maar gelukkig heb ik het gewoon afgemaakt.”
Door zijn overwinning mag Van Veen het zondagavond opnemen tegen landgenoot Danny Noppert, met wie hij een hechte band heeft. De twee trainen regelmatig samen en kennen elkaars spel door en door. “Danny is een van mijn beste vrienden op de tour, dus dat maakt het wel speciaal,” zei Van Veen. “We hebben gisteren samen geoefend, vandaag ook weer, en waarschijnlijk doen we dat straks opnieuw — zelfs al spelen we tegen elkaar. We weten precies wat we aan elkaar hebben. Het wordt een mooi duel, en hopelijk wint de beste.”
De zege op Clayton past in een indrukwekkende reeks voor Van Veen, die dit seizoen uitgroeit tot een vaste waarde op de Europese podia. Eerder dit jaar haalde hij de finale op de German Darts Grand Prix, en bij de Czech Darts Open en Swiss Darts Trophy kwam 'GVV The Giant' tot de halve eindstrijd.
“Die eerste titel voelt dichtbij,” gaf de 22-jarige Nederlander toe. “In Basel miste ik één matchdart om Stephen Bunting in de halve finale te verslaan. Misschien was dat wel mijn weekend geweest, maar het mocht niet zo zijn. Nu sta ik weer in de kwartfinales, en dan kan het zomaar jouw dag worden. Hopelijk is dat vandaag.”
De optredens in Duitsland volgen kort na zijn sensationele maar teleurstellende nederlaag op het World Grand Prix tegen Luke Littler, een van de meest besproken wedstrijden van het toernooi. De Nederlander verloor, ondanks dat hij het hoogste gemiddelde ooit noteerde op het dubbel-in dubbel-uit toernooi. Toch lijkt Van Veen die klap moeiteloos te hebben verwerkt.
“Het was eigenlijk makkelijk om die partij naast me neer te leggen,” legde hij uit. “Ik deed weinig fout. Mijn start op de dubbels was goed, mijn finishes waren goed — ik kreeg gewoon niet veel kansen. Luke speelde geweldig, dus daar kon ik mee leven. Ik deed wat ik kon, maar het was die dag niet genoeg. Zo simpel is het.”
De German Darts Championship vormt de opmaat richting de European Championship, dat komende week plaatsvindt in Dortmund. Van Veen had zich al lang en breed geplaatst voor het eindtoernooi. “Het is een goed jaar geweest,” zei hij tevreden. “Een paar halve finales, een finale, wat kwartfinales — dat is gewoon solide. Mijn doel was om me te plaatsen voor Dortmund, en dat is gelukt. Alleen die titel ontbreekt nog. Hopelijk komt die er vandaag bij.”
De Europese eindronde in Dortmund roept bij Van Veen goede herinneringen op. Bij zijn debuut in 2023 haalde hij daar de halve finale, zijn eerste in een groot televisietoernooi, waarin hij onder meer Michael van Gerwen versloeg.
“Dortmund is speciaal voor mij,” vertelde hij. “Dat was mijn eerste en tot nu toe enige halve finale op een major. Als Nederlander Michael verslaan is altijd bijzonder, zeker op zo’n podium. Vorig jaar verloor ik in de eerste ronde van Richard Eddhouse, de latere kampioen, dus hopelijk gaat het dit keer beter. Ik kijk er in ieder geval naar uit.”
VAN VEEN HAMMERS CLAYTON!
Gian van Veen punishes an off-colour display from Jonny Clayton to set up a quarter-final clash against his World Cup partner Danny Noppert!
📺 bit.ly/PDCTVLive#ET14 | R3