De PDC Nordic & Baltic Tour staat, zoals je misschien al raadt, open voor spelers uit de Scandinavische en Baltische landen, waarbij de beste twee spelers op de tour aan het einde van de campagne zich verzekeren van een plek op het WK Darts in Alexandra Palace.
Dit keer waren de twee grote winnaars Darius Labanauskas uit Litouwen en Jeffrey de Graaf uit Zweden. Voor laatstgenoemde is het zijn tweede kwalificatie voor het WK Darts op rij via de Nordic & Baltic Tour. Hoewel De Graaf van origine uit Nederland komt, is het zijn succes tekenend voor een verschuiving in het machtsevenwicht op de Nordic en Baltic Tour in de afgelopen jaren.
Vanaf 2012 werden de beginjaren van de Nordic & Baltic Tour gedomineerd door Finnen, zoals Jarkko Komula (winnaar van de tour in 2012), Jani Haavisto (winnaar in 2014) en Kim Viljanen (winnaar in 2015, 2016 & 2017). Alleen Per Laursen uit Denemarken doorbrak de Finse dominantie in de beginjaren en won de tour in 2013. In feite werden 36 van de eerste 60 toernooien van de PDC Nordic & Baltic Tour gewonnen door een Finse darter.
Maar als je dat vergelijkt met de laatste zes jaar van de tour, zijn er beduidend minder Finse vlaggen. Op de tien toernooien die in de loop van 2024 werden gehouden, was er slechts één Finse titel. De eindzeges gingen vooral naar Zweedse darters. Hoewel Marko Kantele de tour in 2023 won, hebben de overstap van De Graaf van Nederland naar Zweden en de opkomst van onder andere Andreas Harrysson, Daniel Larsson, Oskar Lukasiak en Johan Engstrom de Zweden naar voren geschoven als de nieuwe, dominante natie op de Nordic & Baltic Tour.
In 2024 gingen bijvoorbeeld 7 van de 10 toernooioverwinningen naar Zweden. Dit aantal lag in zowel 2022 als 2023 nog op drie stuks. Zal de Zweedse wurggreep aanhouden? Zullen de Finnen terugvechten? Of zal er de komende jaren een ander sterk land opstaan? Alleen de tijd zal het leren.
Pieter Verbeek is sinds 2017 hoofdredacteur van Dartsnieuws.com en verantwoordelijk voor de redactionele koers, dagelijkse contentplanning en verslaggeving van internationale dartstoernooien. Sinds 2024 vormt hij samen met Mats Leering de hoofdredactie van Dartsnieuws.com, waar zij gezamenlijk verantwoordelijk zijn voor de redactionele aansturing, publicatiestandaarden en verslaggeving van grote internationale dartsevenementen.
Zijn betrokkenheid bij de dartswereld begon in 2013, toen hij tijdens een opdracht voor de School voor Journalistiek verslag deed van een live-evenement op de European Tour in Veldhoven. Sindsdien volgt hij het professionele darts intensief en bouwde hij ervaring op met interviews, wedstrijdverslaggeving en liveblogs van grote PDC-toernooien.
Binnen Dartsnieuws.com richt hij zich op verslaggeving rond belangrijke evenementen zoals het PDC World Darts Championship, de Premier League Darts, de World Matchplay en andere internationale PDC-toernooien, waarbij realtime wedstrijdverslaggeving wordt gecombineerd met analyse van prestaties, ontwikkelingen op de tour en historische context.
Naast zijn journalistieke werk was hij tussen 2022 en 2025 media-manager van het professionele dartsteam TOTO Dart Kings, waar hij verantwoordelijk was voor mediacommunicatie en publiciteit rond het team.
Door zijn werk in de dartswereld was hij aanwezig bij meerdere internationale evenementen, waaronder Premier League-avonden in Ahoy Rotterdam, verschillende edities van het PDC World Darts Championship en de US Darts Masters in Madison Square Garden in New York.
Zijn verslaggeving is gebaseerd op officiële toernooi-informatie, interviews met spelers en betrokkenen uit de dartswereld en voortdurende monitoring van de professionele dartscircuits.