PDC-topman Matt Porter heeft in een interview met Online Darts toelichting gegeven op de veelbesproken regelwijziging binnen de European Tour. De wijziging houdt in dat de top-16 van de wereldranglijst nu een beschermde status krijgt, in plaats van de 16 beste spelers van de Pro Tour Order of Merit.
Door de nieuwe indeling van de European Tour vroegen velen zich af of dit zou betekenen dat topspelers minder gebruik gaan maken van de Players Championship-toernooien. Porter was echter stellig in zijn antwoord.
"De Pro Tour is er puur voor de spelers," aldus Porter. "Het is geen commercieel product met uitzendrechten of publiek, maar het biedt spelers de kans om een inkomen te verdienen. Tour Card-houders hebben nu toegang tot 104 toernooien over een periode van twee jaar, wat neerkomt op gemiddeld één toernooi per week. In andere individuele sporten zoals tennis of golf is dat helemaal niet ongebruikelijk. Op een gegeven moment moet je gewoon presteren, anders ben je misschien nog niet klaar voor de status die je hebt."
In een eerder interview met Matchroom-oprichter Barry Hearn werd al opgemerkt dat de gemiddelde leeftijd van topspelers daalt. Porter bevestigde deze trend en benadrukte dat dit een logisch gevolg is van de veranderende instroom binnen de sport.
"Twintig tot dertig jaar geleden kwamen profdarters vooral uit de kroegcultuur," legt Porter uit. "Nu zie je spelers die al vroeg beginnen via de Junior Darts Corporation (JDC), de Development Tour of die simpelweg thuis trainen met een dartbord op hun slaapkamerdeur. Dat is een compleet andere route naar het professionele circuit."
Porter onthulde ook een opvallend statistisch gegeven. "Elk jaar krijg ik van de PDPA (Professional Darts Players Association) een overzicht van de gemiddelde leeftijd binnen de top 8, top 16 en top 32. Die grafiek daalt elk jaar weer een beetje. Dat laat duidelijk zien welke kant de sport opgaat."
Eind januari werd de Winmau World Masters in een nieuw jasje gestoken, en de eerste editie van het vernieuwde toernooi werd door velen als een groot succes gezien. Porter sprak lovend over de rebranding en het belang van dit historische evenement.
"Onze samenwerking met Winmau, een van onze belangrijkste strategische partners, was essentieel om nieuw leven in dit toernooi te blazen. De World Masters was in de jaren ‘70 tot ‘90 een iconisch toernooi, maar verloor de laatste jaren aan prestige. Veel moderne dartfans wisten niet eens meer hoe belangrijk dit toernooi ooit was."
Volgens Porter had het toernooi in de afgelopen jaren geen duidelijke identiteit meer, maar dat is nu veranderd. "Het is niet langer zomaar een opwarmtoernooi voor de Premier League of een kans voor spelers om na hun vakantie weer in vorm te komen. De Winmau World Masters is nu een volwaardig major en heeft zijn plek op de kalender meer dan verdiend."