PDC Form Guide: Jonny Clayton blinkt uit in opvallende statistiek, terwijl Beau Greaves zich tussen wereldtop nestelt

PDC
Jonny Clayton (1)
Wie zijn momenteel de beste darters ter wereld als uitsluitend naar hun recente prestaties wordt gekeken? PDC-statisticus Christopher Kempf heeft in aanloop naar de Dutch Darts Championship de vorm van de topspelers onder de loep genomen. Daarbij keek hij naar hun laatste 200 gespeelde legs. De cijfers laten zien dat Luke Littler niet langer op alle onderdelen de toon zet, terwijl Jonny Clayton en Beau Greaves juist bijzonder goed uit de vergelijking komen.
De analyse van Kempf richt zich niet alleen op de gemiddelden van de spelers, maar ook op hun scorend vermogen, het percentage geraakte dubbels en het aantal hoge finishes. Dat levert een interessant beeld op, want de spelers met de hoogste gemiddelden zijn niet automatisch degenen die het meest efficiënt hun wedstrijden winnen.

Clayton blinkt vooral uit op de dubbels

Jonny Clayton veroverde afgelopen weekend de titel op de Swiss Darts Trophy in Bazel. De Welshman versloeg Luke Humphries in de finale met 8-4 en onderstreepte daarmee zijn uitstekende vorm.
Opvallend is dat Clayton in geen van de belangrijkste statistieken rond scoring en gewonnen legs de eerste plaats bezet. Toch behoort hij tot de meest effectieve spelers van het circuit.
Jonny Clayton met de beker op de Swiss Darts Trophy
Jonny Clayton pakte de titel op de Swiss Darts Trophy
Dat heeft vooral te maken met zijn indrukwekkende prestaties op de dubbels. Over zijn laatste 200 legs noteerde 'The Ferret' een finishpercentage van 43 procent. Daarmee doet hij het beter dan zowel Humphries als Littler en behoort hij tot de tien beste Tour Card-houders op dit onderdeel.
Nog indrukwekkender zijn zijn cijfers bij de hoge finishes. In maar liefst 21 van zijn laatste 200 legs wist Clayton een finish van 99 of minimaal 101 uit te gooien. Geen enkele andere speler op het PDC-circuit kan momenteel aan dat aantal tippen.
Zijn gemiddelde van 96,09 is goed voor de zestiende plaats op de ranglijst van hoogste gemiddelden. Normaal gesproken zou een speler met een gemiddelde rond de 96 punten ongeveer 55 procent van zijn legs winnen tegen tegenstanders op de ProTour.
Clayton presteert echter beter dan dat. Zijn zogeheten OChE-rating, een statistiek die de verwachte prestaties van een speler in gewonnen legs uitdrukt, ligt boven de 57. Daarmee bezet hij de zevende plaats binnen de PDC.
De Welshman, die onlangs zijn 52ste verjaardag vierde, bewijst daarmee dat een hoog gemiddelde niet de enige graadmeter is voor succes. Zijn vermogen om op beslissende momenten toe te slaan, maakt hem bijzonder lastig te verslaan.
RankNaamGemiddelde171-180 scores3-dart finishesFinishpercentage
1Gerwyn Price100.32661342.25%
2Luke Humphries100.12671042.01%
3James Wade98.20541144.88%
4Luke Littler98.13891138.17%
5Luke Woodhouse97.68731441.29%
6Nathan Aspinall97.49721340.68%
7Rob Cross96.8965636.92%
8Gary Anderson96.6869638.30%
9Wessel Nijman96.6170941.68%
10Ross Smith96.44641644.73%

Littler blijft de beste 180-gooier van de PDC

Hoewel Luke Littler de afgelopen periode enkele teleurstellende resultaten boekte, blijft de regerend wereldkampioen op scorend gebied tot de absolute wereldtop behoren. Sterker nog, geen enkele speler produceerde in zijn laatste 200 legs zoveel maximale scores als 'The Nuke'. De Engelsman gooide in die periode liefst 89 keer 180.
Dat aantal ligt weliswaar onder het niveau dat Littler na de World Matchplay liet zien, maar is nog altijd voldoende om de ranglijst van meeste 180-scores aan te voeren. Op de dubbels is het beeld minder overtuigend. Littler staat op dit onderdeel slechts 36ste binnen de PDC.
Daarmee ontstaat een duidelijk contrast met James Wade. 'The Machine' produceert aanzienlijk minder maximale scores, maar compenseert dat met zijn nauwkeurigheid op de buitenste ring.
Wade raakte over zijn laatste 200 legs liefst 45 procent van zijn dubbels. Daarmee presteert hij op dit onderdeel beter dan zowel Littler als Clayton.

Gerwyn Price heeft hoogste gemiddelde

Ook Gerwyn Price maakt volgens de analyse aanspraak op de status van best presterende darter van het moment. De voormalig wereldkampioen voert momenteel de PDC aan als het gaat om het hoogste gemiddelde over drie pijlen. Bovendien scoort hij in vrijwel alle statistische categorieën beter dan Luke Humphries.
Alleen bij het aantal gegooide 180-scores heeft Humphries een minimale voorsprong: de Engelsman produceerde er één meer dan Price.
Toch laten de onderlinge resultaten zien dat statistische superioriteit niet automatisch tot overwinningen leidt. In de finale van de World Grand Prix stonden beide spelers onlangs tegenover elkaar. Humphries wist die wedstrijd na een comeback naar zich toe te trekken.
Volgens Kempf zijn er momenteel vier spelers die op basis van hun recente prestaties aanspraak kunnen maken op de eerste plaats van de vormranglijst. Littler, Humphries, Price en Wade onderscheiden zich ieder op verschillende onderdelen. Een speler die op alle vlakken zo dominant is als eerder van Littler werd verwacht, ontbreekt momenteel echter.

Beau Greaves maakt indruk tussen de mannen

Een van de opvallendste namen in de statistische analyse is Beau Greaves. De Engelse domineert al geruime tijd de Women's Series, maar haar recente cijfers zijn ook indrukwekkend wanneer ze worden vergeleken met die van de mannelijke PDC-spelers. Over haar laatste 200 legs noteerde Greaves een gemiddelde van 96,35. Daarmee komt ze zelfs iets hoger uit dan Clayton, die op 96,09 staat.
Daarnaast produceerde Greaves in die periode 65 maximale scores van 180 punten. Haar cijfers vertalen zich ook naar een bijzonder sterke verhouding in gewonnen legs. Een gemiddelde tegenstander op de PDC ProTour zou op basis van haar huidige niveau naar verwachting slechts 44 procent van de legs tegen haar winnen.
Dat betekent dat Greaves statistisch gezien ongeveer 56 procent van de legs zou winnen tegen een gemiddelde ProTour-speler. Daarmee presteert ze momenteel op een niveau dat volgens de analyse boven de recente vorm van onder anderen Gian van Veen en Stephen Bunting ligt.
Beau Greaves klapt.
Beau Greaves kent een prima debuutjaar als PDC Tour Card-houder

Greaves kan zich meten met grote namen

De prestaties van Greaves betekenen niet automatisch dat ze ook tot de favorieten behoort in wedstrijden tegen spelers als Littler en Humphries. Daarvoor liggen de verhoudingen aan de absolute top anders.
Wel tonen haar statistieken aan dat ze inmiddels een niveau heeft bereikt waarmee ze zich kan meten met een groot deel van het professionele circuit. Haar cijfers zijn vergelijkbaar met die van Ross Smith, winnaar van de World Series of Darts Finals, en Clayton, die afgelopen weekend de Swiss Darts Trophy op zijn naam schreef.
Met het WK Darts van 2027 in het vooruitzicht is dat een interessante ontwikkeling. Greaves heeft zich via haar prestaties op de Women's Series nadrukkelijk in de kijker gespeeld en haar recente vorm laat zien dat ze ook tegen sterke tegenstanders competitief kan zijn.
De analyse van Kempf maakt duidelijk dat de verhoudingen aan de top momenteel bijzonder dicht bij elkaar liggen. Littler blijft uitblinken in het gooien van maximale scores, Wade is bijzonder trefzeker op de dubbels, Price heeft het hoogste gemiddelde en Clayton onderscheidt zich met zijn hoge finishes.
Juist die verschillen maken het lastig om één speler als de absolute vormspeler aan te wijzen. Met de Dutch Darts Championship en de resterende grote televisietoernooien van 2026 voor de deur, krijgen de topspelers de komende weken de kans om hun recente cijfers ook in nieuwe titels om te zetten.
Claps 0bezoekers 0
loading

Net Binnen

Meest Gelezen

Laatste Reacties

Loading