Na een zinderende finale tegen Luke Humphries heeft
Gian van Veen zijn eerste grote titel binnen: het
EK Darts. De jonge Nederlander
sprak na afloop in de podcast 'Darts Draait Door' met een brede glimlach over zijn overwinning – en over de inmiddels beruchte foto met de trofee in bed.
“Ja, ik heb met de beker geslapen,” lacht Van Veen wanneer hij wordt geconfronteerd met de beelden die op sociale media rondgaan. “Nou ja, alleen voor de foto hoor. Daarna heb ik hem netjes op het nachtkastje gezet en ben ik gaan slapen. Die beker is nogal groot en zwaar, hij past niet echt in bed. Bovendien, hij is een beetje stekelig, niet heel comfortabel om mee te slapen,” grapt hij.
Een finale met karakter
Van Veen blikt vervolgens terug op de finale, waarin hij het opnam tegen de nummer één van de wereld. Het duel begon moeizaam voor de Nederlander: “Ik begon eigenlijk best relaxed, maar stond al snel 4-1 achter,” vertelt hij. “In de derde leg miste ik een paar belangrijke dubbels — ik denk vier of vijf kansen. Toch bleef ik rustig. Ik dacht: het duurt nog even, er kan nog van alles gebeuren.”
Die nuchtere instelling bleek goud waard. “Tegen Humphries moet je zorgen dat hij niet te ver uitloopt, anders is het klaar. Ik wist dat ik moest aanhaken, en dat deed ik. Legs twee en drie van die comeback waren echt goed. Toen ik eenmaal terugkwam en zelfs op voorsprong kwam, voelde ik dat ik het momentum te pakken had.”
De beslissende momenten
In de slotfase van de partij liet Humphries nogmaals zien waarom hij tot de absolute top behoort. “Die 85-finish van hem was echt irritant,” geeft Van Veen eerlijk toe. “Je staat daar, denkt dat je een kans krijgt, en dan knalt hij hem er gewoon in. Op 10-10 dacht ik: dit gaat nog lastig worden. En dan begint hij die leg met 140 en 180… dan weet je: dit wordt knokken.”
Toch wist Van Veen kalm te blijven. Zijn keuzes op cruciale momenten maakten uiteindelijk het verschil. “In de leg ervoor had ik een 100-finish gemist en dacht ik: als ik nu geen triple 20 raak, ga ik meteen naar de 16. Die beslissing had ik eigenlijk al eerder moeten nemen. Dubbel 20 is niet echt mijn favoriet; ik heb meer met dubbel 16. Ook die triple 16 voelt prettig, zeker onder druk, omdat je wat meer verticale speling hebt.”
Van Veen legt uit hoe hij zijn tactische aanpassing maakte: “Ik dacht dat mijn pijl onder de triple 20 zou vallen, dus ik kon die als marker gebruiken. Maar zodra ik zag dat hij wat hoger zat, besloot ik meteen voor de 16 te gaan. Daar twijfelde ik geen moment over.”
Gian van Veen was in de finale van het EK Darts met 11-10 te sterk voor Luke Humphries
Een nieuwe ster aan het firmament
Met deze overwinning bevestigt Gian van Veen zijn status als één van de grootste talenten van het mondiale darts. Op 22-jarige leeftijd heeft hij niet alleen zijn eerste major op zak, maar ook de harten van vele fans veroverd. Zijn ontspannen houding, scherpe humor en volwassen spel brengen frisheid in de sport.
“Ik heb gewoon genoten,” besluit hij. “Dit is iets waar je als kleine jongen van droomt. Een finale winnen tegen iemand als Humphries — dat is niet niks. Maar het mooiste is misschien wel dat ik mezelf ben gebleven. En die beker? Die krijgt een mooi plekje in de woonkamer. In bed hoeft hij niet meer,” lacht Van Veen.