Madars Razma is misschien niet de speler met de meeste titels op zijn naam, maar de Let behoort al jaren tot de meest herkenbare en gerespecteerde gezichten binnen de PDC. De nummer één van Letland heeft zich ontwikkeld tot een vaste waarde op het hoogste niveau en heeft bovendien een belangrijke rol gespeeld in de groei van darts in de Baltische regio.
Een grote PDC-titel ontbreekt voorlopig nog op zijn palmares, maar de prestaties van Razma mogen zeker niet onderschat worden. Een kwartfinale op de World Cup of Darts, drie finales op de Players Championship-toernooien en twee halve finales op de Euro Tour tonen aan dat 'Razmatazz' al jarenlang kan wedijveren met de wereldtop.
Toch gaat de invloed van Razma verder dan alleen resultaten. In een regio waar sporten als ijshockey en basketbal traditioneel veel populairder zijn, heeft hij laten zien dat ook darters uit Letland hun plek kunnen opeisen tussen de beste spelers ter wereld. Zonder grote woorden of opvallend gedrag heeft Razma zich opgewerkt tot één van de meest constante spelers op het circuit.
Achter de darter Madars Razma schuilt vooral een familieman. Gevraagd naar de persoon achter de speler houdt de Let het kort maar duidelijk. "Ik ben getrouwd en heb twee geweldige zoons",
vertelt Razma.
Op professioneel vlak nadert hij inmiddels een bijzonder jubileum. Razma is al bijna tien jaar actief op de PDC Pro Tour, een prestatie die niet onderschat mag worden. Veel spelers raken in die periode hun Tour Card kwijt of verdwijnen langzaam van het hoogste niveau, maar de Let wist zich telkens opnieuw staande te houden.
Volgens Razma is dat vooral een kwestie geweest van doorzettingsvermogen en geduld. "Er zijn in die tien jaar veel momenten geweest waarop ik wilde zeggen: 'Ik stop ermee'. Maar ik ben heel blij dat ik uiteindelijk bereid was om te wachten, te leren en ervaring op te doen. Die ervaring helpt mij vandaag enorm tegen nieuwe spelers die dat nog niet hebben."
Groei van darts in de Scandinavische en Baltische regio
Razma is niet alleen bezig met zijn eigen carrière, maar volgt ook de ontwikkeling van darts in zijn regio nauwgezet. De PDC Nordic & Baltic Tour heeft de afgelopen jaren verschillende talenten voortgebracht, maar de echte doorbraak naar het hoogste niveau blijft voor veel spelers lastig.
"We moeten blij zijn met iedere nieuwe speler op de tour", zegt Razma. "Maar op dit moment zien we dat de meeste topposities nog steeds worden ingenomen door ervaren spelers. Toch denk ik dat er over het algemeen veel kwaliteit aanwezig is in onze regio."
Naast Razma is Darius Labanauskas uit Litouwen het bekendste voorbeeld van een speler uit de Baltische regio die succesvol de stap naar de PDC wist te maken. Toch blijft het aantal spelers uit dat gebied beperkt. Volgens Razma heeft dat niet alleen met talent te maken.
"Een van de redenen kan de hoge kosten van levensonderhoud zijn. De PDC-kalender is tegenwoordig erg vol, en daarnaast zijn er ook nog de PDC Nordic & Baltic-toernooien. Spelers moeten vrij nemen van hun werk, maar er is geen garantie dat ze genoeg geld kunnen verdienen met PDC-toernooien. Voor Darius en mij is de situatie anders, omdat wij in goedkopere landen wonen."
Het laat zien hoe groot de stap naar het professionele circuit daadwerkelijk is. Talent alleen is niet genoeg. Spelers moeten ook financieel in staat zijn om de sprong te wagen.
Hoewel een eerste grote titel nog ontbreekt, heeft Razma de afgelopen jaren meerdere keren dicht bij succes gestaan. Drie finales op de Players Championship-toernooien en twee halve finales op de
European Tour bewijzen dat hij op zijn beste dagen van vrijwel iedereen kan winnen.
Zelf kijkt hij met trots terug op die momenten. "Ik herinner me mijn eerste halve finale op de European Tour nog heel goed, net als alle finales op de Players Championship-toernooien. Elk van die toernooien heeft zijn eigen bijzondere verhaal. Natuurlijk vergeet ik ook mijn kwartfinale op de World Grand Prix en mijn debuut op de World Matchplay niet."
In het huidige dartslandschap is het winnen van titels moeilijker dan ooit. De breedte aan de top is enorm en vrijwel ieder Pro Tour-toernooi zit vol spelers die op hun dag gemiddeldes van boven de honderd kunnen produceren.
Razma wil terugkeren op Nordic & Baltic Tour
Ondanks zijn status als gevestigde PDC-speler zou Razma graag weer vaker spelen tegen darters uit zijn eigen regio. Op dit moment is dat door de regels niet mogelijk. "Ik zou graag weer op de PDC Nordic & Baltic Tour spelen", geeft hij toe. "Zoals ik al zei, er zijn goede spelers en het zouden kwalitatieve wedstrijden zijn."
"Omdat ik niet mag deelnemen aan de PDC Nordic & Baltic-toernooien, ben ik begonnen met het spelen van lokale toernooien in Letland. De tegenstanders zijn niet zo sterk als ik zou willen, maar het is nog altijd beter dan niets." Toch zitten daar ook praktische nadelen aan. "Het nadeel zou zijn dat je op zondagavond nog moet reizen naar de Pro Tour-toernooien."
De European Tour is de afgelopen jaren enorm gegroeid, maar een evenement in de Baltische regio ontbreekt voorlopig nog altijd. Razma heeft wel een idee waarom dat zo is.
"Ik ben er voor 99 procent zeker van dat het probleem ligt bij de accomodaties en de kosten", legt hij uit. "De World Series-toernooien in Kopenhagen hebben al bewezen dat de PDC geweldige evenementen kan organiseren in deze regio."
Een extra evenement in Denemarken ziet Razma niet direct gebeuren, maar een ander Scandinavisch land lijkt hem wel geschikt. "Een tweede toernooi in Denemarken zou te veel zijn, maar ik zou graag een European Tour in Zweden zien. Daar zijn veel goede lokale spelers."
Over de belangstelling vanuit de fans heeft Razma in ieder geval geen twijfels. "Ik ben er honderd procent zeker van dat mensen graag een PDC European Tour-toernooi zouden zien in één van de Scandinavische of Baltische landen."
Trots op historische World Cup-prestatie met Letland
Een van de hoogtepunten uit de carrière van Razma kwam namens zijn land. Samen met Letland maakte hij eerder dit jaar indruk op de World Cup of Darts door de kwartfinale te bereiken.
"Het spreekt voor zich dat we na het toernooi allebei trots waren op wat we hadden bereikt op de World Cup", zegt Razma. "Ik ben het ermee eens dat we misschien een beetje geluk hadden met de loting en de tegenstanders, maar die laatste wedstrijd was echt iets van: wow."
Toch overheerst ook een klein gevoel van gemiste kans. "Ik heb nog steeds gemengde gevoelens. Als ze ons nog een kans zouden geven... Maar het is zoals het is. We moeten de positieve emoties meenemen naar toekomstige toernooien."
Opvallend was dat Razma tijdens het toernooi niet als eerste gooide binnen het Letse duo. Daar zat volgens hem een duidelijke gedachte achter. "We hadden voor het toernooi afgesproken dat ik in al onze wedstrijden als tweede speler zou gooien. Daar zijn minstens drie of vier redenen voor, maar die wil ik niet onthullen."
Razma wist samen met Valters Melderis de kwartfinale te bereiken voor Letland op de World Cup of Darts 2026.
Met het einde van het seizoen in zicht heeft Razma nog duidelijke doelen. De Let kijkt vooral naar zijn positie op de wereldranglijst en blijft ambitieus. "Elk jaar stel ik mezelf een doel op de ranking: hoger eindigen dan het seizoen ervoor", vertelt hij. "Dit jaar moet ik veel prijzengeld verdedigen op het WK, maar ik hoop dat ik daar klaar voor ben."
Eén specifiek toernooi staat nog hoog op zijn verlanglijst. "Ik heb nog nooit op de Grand Slam of Darts gespeeld en ik zou mij daar heel graag voor kwalificeren. Maar ik kijk hoe dan ook overal positief naar!"