Met de komst van een nieuw major-toernooi in Duitsland vanaf volgend jaar staat de PDC opnieuw voor een flinke uitdaging: waar past het evenement nog in de overvolle dartskalender?
Jonny Clayton vraagt zich hardop af hoe de bond dat gaat oplossen en vreest dat de toch al drukke agenda van de topspelers alleen maar zwaarder wordt.
De PDC maakte onlangs bekend dat er in 2027 een nieuw Premier-toernooi aan de kalender wordt toegevoegd. Over de opzet van het evenement is nog weinig bekend. Ook is nog niet duidelijk of het om een rankingtoernooi of een niet-gerankt major gaat.
Voor Clayton is één ding echter wel duidelijk: ruimte vinden voor een extra groot toernooi wordt allesbehalve eenvoudig.
"Waar moet je het neerzetten? Daar kan ik geen antwoord op geven", zegt de huidige nummer vijf van de wereld. "Ik ben blij dat ik niet degene ben die daarover hoeft te beslissen. Er komt een nieuw major, prima, maar waar ga je het plannen?"
Drukke eerste helft van het seizoen
Volgens de 51-jarige Welshman is vooral de eerste helft van het seizoen al bijzonder zwaar, zeker voor de spelers die ook actief zijn in de Premier League Darts.
"Ik denk dat de eerste zes maanden van het jaar al behoorlijk vol zitten voor de jongens die de Premier League spelen. Als je daar nog een groot toernooi bovenop zet, leg je alleen maar meer druk op die spelers."
Clayton vreest dat de overvolle kalender ertoe zal leiden dat steeds meer darters ervoor kiezen om andere toernooien over te slaan. "Ik denk dat je dan gaat zien dat spelers zich afmelden voor Players Championships of misschien zelfs één of twee Euro Tour-toernooien."
Volgens 'The Ferret' is rust minstens zo belangrijk als wedstrijden spelen. "Je moet je batterijen ook weer opladen. Je hebt tijd thuis nodig. Je hebt momenten nodig om even helemaal tot rust te komen."
Een oplossing heeft hij zelf echter niet. "Waar je dat nieuwe toernooi moet neerzetten? Ik weet het echt niet. Maar ik ben blij dat het niet mijn taak is."
Op jacht naar eerste World Matchplay-titel
Ondanks de discussie over de kalender richt Clayton zijn volledige aandacht nu op de
World Matchplay, waar hij later deze week in de eerste ronde tegenover Damon Heta staat.
De viervoudig majorwinnaar kende een degelijk seizoen met meerdere finaleplaatsen op de ProTour en een tweede plaats tijdens de Belgium Darts Open. In Blackpool hoopt hij nu eindelijk zijn eerste World Matchplay-titel te veroveren.
In 2023 was Clayton al dicht bij de eindzege, maar in de finale bleek Nathan Aspinall een maatje te groot. "Ik zeg het altijd: ik hou van Blackpool. Daar komen de echte dartsfans naartoe. Darts leeft daar enorm."
Volgens Clayton maakt juist dat de World Matchplay zo bijzonder. "Je hebt de beste 32 spelers die allemaal strijden om die trofee. De fans zijn geweldig."
De verloren finale tegen Aspinall is hij nog niet vergeten. "Ik haalde de finale tegen Nathan, maar helaas was het niet mijn dag. Nathan was simpelweg veel beter en speelde fantastische darts."
Toch kijkt de Welshman daar zonder frustratie op terug. "Dat moet je accepteren. Iemand wint en iemand verliest. Uiteindelijk blijft het maar een spel."
Dat neemt niet weg dat hij dit jaar opnieuw alles op alles zal zetten om de felbegeerde Phil Taylor Trophy eindelijk in ontvangst te mogen nemen. "Hopelijk kan ik de trofee dit jaar wel omhoog houden. Ik ga mijn uiterste best doen en wie weet wat er dan mogelijk is."