Het
WK Darts krijgt vanaf volgend jaar een nog internationaler karakter. De PDC heeft aangekondigd dat Afrika in toekomstige edities met twee spelers vertegenwoordigd zal zijn, in plaats van één. De beslissing volgt na de opvallende optredens van internationale debutanten tijdens het huidige wereldkampioenschap in Alexandra Palace.
De uitbreiding betekent dat er aparte kwalificatietoernooien komen voor Noord- en Zuid-Afrika. De winnaars daarvan plaatsen zich rechtstreeks voor het
WK darts. Tot en met dit jaar was er via een kwalificatietoernooi slechts één Afrikaanse startplaats beschikbaar.
De timing van het besluit is geen toeval. David Munyua was tijdens deze WK-editie een van de meest besproken debutanten. De Keniaan, die in het dagelijks leven werkzaam is als dierenarts, zorgde al in zijn eerste optreden voor een van de opvallendste momenten van het toernooi.
Munyua wist in de openingsronde een 2-0-achterstand tegen Mike De Decker om te buigen in een overwinning. Die comeback leverde hem niet alleen een plek in de tweede ronde op, maar ook de sympathie van het Londense publiek. In korte tijd groeide hij uit tot een publieksfavoriet in Ally Pally.
Ook in zijn tweede partij, tegen de Nederlander Kevin Doets, stond het publiek grotendeels achter de Afrikaanse debutant. Doets maakte met een duidelijke 3-0-zege weliswaar een einde aan het toernooi van Munyua, maar diens optreden bleef niet onopgemerkt bij zowel fans als organisatie.
Met de invoering van twee Afrikaanse startbewijzen zet de PDC een volgende stap in de wereldwijde ontwikkeling van het professionele darts. Dit jaar kwalificeerde Munyua zich via het bestaande Afrikaanse kwalificatietoernooi, een route die vanaf volgend seizoen wordt opgesplitst om meer spelers toegang te geven tot het mondiale podium.
Volgens PDC-directeur Matt Porter past de uitbreiding volledig binnen de langetermijnvisie van de bond. "Ons doel is en blijft een verdere globalisering van darts op professioneel niveau. En we gaan de goede kant op", liet Porter weten.
Naast een extra plek op het WK Darts komt er ook een tweede Afrikaanse team op de
World Cup of Darts, zo maakt de African Darts Group (ADG) bekend. Zuid-Afrika wordt sowieso toegelaten tot het deelnemersveld, maar via een kwalificatietoernooi zal er nog een Afrikaans land zich plaatsen voor het landentoernooi in 2026.
Wereldwijde primeurs op dit WK
Afrika was dit jaar niet de enige regio die voor het eerst nadrukkelijk van zich liet horen. Het WK darts kende meerdere historische primeurs. Zo boekte Nitin Kumar de eerste WK-overwinning ooit voor India door Richard Veenstra te verslaan in de openingsronde.
Ook Zwitserland schreef geschiedenis. Stefan Bellmont zorgde voor een primeur door Raymond van Barneveld uit te schakelen en dwong vervolgens Damon Heta tot het uiterste in de tweede ronde. Daarnaast verscheen met Jesús Sálate voor het eerst een Argentijnse speler op het WK-podium in Londen.
Die ontwikkeling onderstreept volgens de PDC dat de sport steeds breder wordt gedragen buiten de traditionele dartslanden. "Het succes van Munyua en Kumar en het debuut van Sálate zal meer spelers over de hele wereld inspireren", aldus Porter. De bond maakte in een persbericht bekend dat het de komende drie jaar een bedrag van drie miljoen pond gaat investeren in de mondiale ontwikkeling van de sport.