Kan Peter Wright dit jaar echt zijn Tour Card verliezen?

PDC
Peter Wright (3)
De afgelopen twaalf maanden is de terugval van Peter Wright door dartsfans volop besproken. De tweevoudig wereldkampioen dreigt zijn status als prof bij de PDC te verliezen. Slechts drie jaar na zijn laatste grote titel, op het European Championship, is de Schot dertig plaatsen gezakt op de wereldranglijst. Hij staat nu 38e.
Wright ontbreekt op alle rankingmajors en moet in de laatste twee maanden van 2026 £69.000 verdedigen. Daardoor kan hij zijn tourkaart sneller verliezen dan verwacht. Hoe groot is die kans eigenlijk, en heeft hij nog maar één jaar om zijn status als darter te behouden?

Zijn huidige positie

Wright stond in 2023 achtste van de wereld, in 2024 dertiende en nu 38e. Die terugval spreekt voor zich, maar vormt geen directe bedreiging voor zijn tourkaart. Spelers als Callan Rydz, op plaats 39, en Jeffrey De Graaf, op plaats 43, laten zien dat Wright nog altijd goed staat. Hij kan nog een jaar, en misschien zelfs twee, overleven. De financiële cijfers geven echter een ander beeld van zijn positie. Wright heeft £237.000 op de ranglijst staan, waarvan hij £69.000 uit 2024 moet verdedigen. In het slechtste geval zakt de kleurrijke 56-jarige in januari terug naar £183.000.
Op de huidige PDC Order of Merit zou Wright 48e staan. Andere spelers zullen in januari waarschijnlijk meer prijzengeld hebben, dankzij de hogere bedragen op het WK en de Players Championship Finals. Daardoor kan Wright buiten de top 50 vallen, tenzij zijn WK-inkomsten een deel van die £50.000 compenseren. Wenig staat momenteel 64e van de wereld met £117.250. Dat bedrag zal door het gegarandeerde prijzengeld op het WK stijgen, maar is zelfs dan nog lager dan Wrights inkomsten van £134.500 in 2025. Er moet veel misgaan voordat Wright zijn tourkaart verliest. Rekenkundig lijkt dat niet te gebeuren. Waarom zeggen mensen dan dat hij die toch kwijtraakt?
Peter Wright met de trofee
Peter Wright won zijn laatste grote titel op het European Championship in 2023

De terugval in cijfers

SeizoenEindklasseringWinstpercentageGewonnen–verloren
2023#853%61–54
2024#1349%64–66
2025#2246%45–52
2026#38 (actueel)39%29–46
Wright krijgt zowel op als naast het podium klappen. In 2026 won hij slechts 29 van zijn 75 wedstrijden. In 2025 plaatste hij zich nog voor de World Matchplay, de World Grand Prix en het European Championship. Zijn vorm is in één jaar tijd volledig weggezakt. In 2023 won hij 53 procent van zijn wedstrijden; sindsdien daalde dat percentage met veertien punten. Deze terugval is uitgebreid besproken, maar Wright helpt zichzelf niet met zijn interviews. Zijn eerlijke antwoorden, die fans waarderen, lijken zijn zelfvertrouwen alleen verder aan te tasten. In maart 2026 vertelde Wright aan Assendelft Media: “Het is verschrikkelijk als mensen zeggen: ‘Ik wil tegen hem loten, want hij speelt waardeloos’.” Die uitspraak is openhartig en eerlijk, maar klinkt bijna alsof hij te vroeg toegeeft. Weten dat je slecht speelt, helpt niet. Dat heeft darters nooit geholpen. Glen Durrant zei in 2022 iets soortgelijks, waarna zijn terugval onvermijdelijk leek. Een plek op de lijst van grootste terugvallen in darts van de jaren twintig is niet iets om naar te streven, en Wright heeft zijn situatie zelf verergerd. De schade valt niet te meten, maar zijn bekentenis versterkt mentaal het langetermijnidee dat hij bij elke pijl die duivel op zijn schouder hoort zeggen: “Hij speelt waardeloos.” Daardoor probeert hij steeds dat extra procent te vinden. Op korte termijn kan het opluchten om dat uit te spreken, en misschien helpt het hem een paar weken. Maar publiekelijk toegeven dat je ondermaats speelt op een major die in 2017 met zijn overwinning het begin van zijn topcarrière markeerde, maakt het alleen maar moeilijker.
Wright begrijpt het probleem, maar heeft geen oplossing. Omdat hij in 2027 zijn prijzengeld uit 2025 moet verdedigen, moet hij die oplossingen misschien snel vinden. In 2025 verdiende hij £134.500, bijna vier keer zoveel als hij tot nu toe in 2026 heeft gewonnen. Hij bereikte de finale van Players Championship 11 en haalde drie keer de kwartfinales van de European Tour. Tussen april en juni 2025 verdiende hij meer dan in heel 2026 tot dusver. Dat laat zien hoe kwetsbaar zijn positie volgend jaar kan zijn. Erger nog: de terugval zal niet vanzelf stoppen. Elke drie maanden wacht hem opnieuw een bedrag van vijf cijfers om te verdedigen. Van juli tot september gaat het om £15.000; van september tot december om £32.000. In juli volgend jaar kan hij daardoor in dezelfde situatie terechtkomen als Dimitri Van den Bergh. De Belg heeft al een aantal toernooien overgeslagen en lijkt zich er bijna bij neer te leggen dat hij zijn tourkaart verliest. Hij staat 59e, nadat hij 2026 als 25e op de PDC Order of Merit begon. Dat is belangrijk voor Peter Wright. Zijn prijzengeld uit 2025 is niet eens gelijk aan het bedrag uit 2024 dat Van den Bergh dit jaar verdedigt, maar de gevolgen en het mogelijke verlies van motivatie halverwege het jaar zijn vergelijkbaar. Wright noteerde de afgelopen twaalf maanden een gemiddelde van 88,54. Hoeveel moet hij in 2027 verdedigen met een niveau onder de maat voor de Tour?

Rekensom van het aflopende prijzengeld

OnderdeelBedrag
Huidig totaal op de Order of Merit£237.000
Prijzengeld uit 2024 eraf−£69.000
Slechtst mogelijke positie in januari£183.000
Huidige nummer 64 van de wereld (Lukas Wenig)£117.250
Huidige nummer 59 van de wereld (Dimitri Van den Bergh)£135.500
In 2025 plaatste Peter Wright zich voor grote toernooien als de World Matchplay, de World Grand Prix en het Europees kampioenschap. Dat betekent dat Wright bij de Matchplay £10.000 verdedigt en bij het EK en de World Grand Prix tweemaal £7.500. Voor die drie toernooien zal hij zich in 2027 niet plaatsen. Dat geld valt dus gegarandeerd weg, net als een deel van Wrights zelfvertrouwen. Omdat hij de ranking voortdurend in de gaten houdt, legt hij zichzelf alleen maar meer druk op. Tijdens de Austrian Darts Open in mei grapte Wright tegen Assendelft Media: “Als ik deze win, is dat 35.000 pond. Ik heb maar 10.000 pond nodig.” Zijn mentale kwetsbaarheid en de enorme klim die voor hem ligt, waren duidelijk. Nadat hij de volgende wedstrijd verloor, was medeleven de enige passende reactie. Wright weet dat hij niet op zijn best speelt. Zijn latere uitspraak dat “hij niet op een World Cup thuishoort. Ik speel niet goed genoeg” onderstreept opnieuw zijn harde zelfkritiek. Die is begrijpelijk, maar hij hoefde dat niet zo te zeggen. Met twee World Cup-titels op zijn naam voor Schotland is zijn berusting bijna hartverscheurend. Niet alleen zijn hart dreigt te breken; ook zijn verlangen om te spelen kan verdwijnen. De ranking zet hem op de 38e plaats, maar in zijn hoofd staat hij wellicht op plek 64 van de wereld. Die vecht-of-vluchtreactie zorgt bij een speler met zoveel ervaring alleen maar voor extra spanning op worpen die hem vroeger moeiteloos afgingen. De Schot doet mee aan het WK, waardoor hij minstens £15.000 kan toevoegen aan de £50.000 die hij moet verdedigen. Dat is het enige echte lichtpunt. Zijn verwachte verdiensten in 2026 komen daarmee uit op ongeveer £40.000, een daling van circa £90.000. Als hij dit niveau vasthoudt, verliest hij zijn tourkaart en eindigt hij 2027 volgens de huidige rankingberekening als nummer 73 van de wereld. Hij dreigt zijn tourkaart dus niet nipt kwijt te raken; hij komt er mijlenver tekort. Nu Van Den Bergh dit zelf meemaakt, rijst de vraag hoe de val van zijn voormalige huisgenoot zich daarmee verhoudt.

Hoe dit zich verhoudt tot de terugval van Van Den Bergh

2026 is tot nu toe het slechtste dartsjaar uit de carrière van de Belg. Zijn enige kans om op een groot podium te verschijnen, was als analist bij de Premier League of Darts in Antwerpen. Van Den Bergh won in 2026 slechts 35% van zijn wedstrijden. In 2024 presteerde Van Den Bergh veel beter dan Wright. Hij won de UK Open, waarmee een einde kwam aan zijn droogte van drie jaar zonder major, en bereikte de halve finale van de World Grand Prix. Toch waren er al tekenen van een terugval, vergelijkbaar met die bij Wright. In elf wedstrijden gooide hij in 2024 gemiddeld minder dan 85. De tekenen van groeiende instabiliteit waren er dus al. Nadat dat percentage opliep tot 32,9%, was zijn terugval nog veel sterker en duidelijker dan die van Peter Wright. Ook de prijzengelden illustreren dat. Van Den Bergh staat met £135.000 op plek 59 en moet nog £40.250 verdedigen. Daardoor verliest hij zijn tourkaart. In 2025 verdiende hij £74.500, bijna £50.000 minder dan Wright, en was zijn terugval dus een stuk groter. In 2024 verdiende hij £310.500. De weg ernaartoe was anders, maar de uitkomst was hetzelfde. Dimitri Van Den Bergh zei in juni 2026 moedig tegen OnlineDarts: “Ik heb niet genoeg gedaan … Het is moeilijk als je al die uren achter gesloten deuren traint en dat zich niet meteen vertaalt in resultaten.” Net als Wright beseft hij dat hij geld verliest, maar heeft hij geen oplossing. Beide spelers geloven dat hun niveau hoger ligt dan ze laten zien, maar verwijten zichzelf ook dat ze niet goed genoeg zijn. Die innerlijke tegenstrijdigheid, die bij Wright nog sterker speelt, draagt bij aan hun terugval: mentaal halen ze het vereiste niveau niet.
De afgelopen twaalf maanden bieden de beste basis om de twee te vergelijken. Hun gemiddelden liggen dicht bij elkaar, wat laat zien dat ze een vergelijkbaar pad volgen. Wright gooit gemiddeld 88,54 tegenover 87,73 voor Van Den Bergh. Het verschil van 0,17 bij het gemiddelde over de eerste negen darts laat zien dat ze vrijwel op hetzelfde niveau zitten. Ook hun uitgooipercentages liggen met respectievelijk 37,69% en 33,57% dicht bij elkaar. Beiden presteren vrij matig op de dubbels, waarschijnlijk door de mentale onrust die elke poging op een dubbel beïnvloedt. Zorgwekkend voor Wright is dat Van Den Bergh beter presteert bij onder meer het percentage gewonnen legs als hij als tweede gooit en in beslissende legs. Dat wijst erop dat hij beter met druk omgaat. Als een speler die momenteel met dartitis kampt en 59e staat op de wereldranglijst onder druk beter presteert dan Wright, wacht de Schot een harde realiteit. In hetzelfde interview met OnlineDarts zei Van Den Bergh: “Je begint alles in twijfel te trekken: je opstelling, je worp, je voorbereiding … Ik weet wat ik kan, maar nu moet ik stap voor stap vooruit.” Van Den Bergh zei dat, maar als Peter Wright dezelfde woorden uitsprak, zouden ze bijna even goed passen. Wright staat erom bekend regelmatig van darts te wisselen en heeft door de jaren heen openlijk twijfels geuit over zijn materiaal en opstelling. Als tweevoudig wereldkampioen weet hij waartoe hij in staat is. Leeftijd is geen beperkende factor, want zijn beste periode beleefde hij toen hij in de vijftig was.

Wright tegenover Van Den Bergh

Afgelopen twaalf maandenPeter WrightDimitri Van den Bergh
Gemiddelde88.5487.73
Gemiddelde tegenstanders90.1889.42
Eerste negen darts95.1995.02
Uitgooipercentage37.69%33.57%
Effectieve dubbels45.75%40.23%
Gewonnen legs met de beginworp59.45%51.28%
Gewonnen legs zonder de beginworp32.65%35.85%
Gewonnen beslissende legs41.38%45.45%
Wedstrijden beslist met één leg verschil (2026)8–159–4
Wedstrijden met een gemiddelde onder 85 (2026)18 van 7519 van 57

Hoe de terugval zich heeft voltrokken

Haal de interviews en het rekenwerk rond de ranglijst weg, en Wrights terugval komt neer op één ding: hij scoort niet meer als een speler uit de top 32. Tussen maart en september 2025 noteerde de Schot een gemiddelde van 93,31, maar halverwege 2026 was dat gedaald naar 87,32. Zijn eerste negen darts vertellen een nog harder verhaal: die score zakte in dezelfde periode van 101,32 naar 92,25. Negen punten minder in de eerste drie beurten maken het verschil tussen een leg controleren en achter de feiten aanlopen. Ook het aantal 180'ers per leg daalde van 0,25 naar 0,17. Dat bevestigt dat de zware scores waarmee hij twee wereldtitels won, zijn verdwenen.
Juist daarom is dit zo frustrerend voor Wright: zijn afwerken is namelijk verbeterd. Zijn functionele dubbelpercentage steeg van 43,86% naar 47,47%. Staat zijn tegenstander op een dubbel, dan is zijn checkoutpercentage zelfs omhooggegaan van 33,66% naar 48,28%. Snakebite kan de beslissende pijl nog steeds raken. Het probleem is dat hij daar zo weinig kansen voor krijgt. Vaak bereikt hij zijn dubbels een of twee beurten later dan zijn tegenstander. Het duidelijkste bewijs zien we in beslissende legs, waarin zijn gemiddelde in het meest recente kwartaal daalde van 95,62 naar 80,34. Wanneer alles op het spel staat, scoort Wright als een speler buiten de top 64. Dat verklaart zijn balans van 8–15 in wedstrijden die met één leg worden beslist.
Peter Wright in actie tijdens het recente World Darts Championship
Wrights Tour Card komt volgend jaar niet in gevaar, maar in 2028 moet hij presteren om die te behouden

Wrights kwartaalcijfers

Statistiek mrt. 2025–sep. 2025 sep. 2025–mrt. 2026 mrt. 2026–jun. 2026 jun. 2026–sep. 2026
Gemiddelde 93,31 87,91 87,32 89,66
Eerste negen darts 101,32 94,79 92,25 95,99
180'ers per leg 0,25 0,22 0,17 0,23
Checkout met twee darts 46,84% 44,58% 41,51% 41,38%
Functionele dubbels 43,86% 43,20% 47,83% 47,47%
Checkoutpercentage als tegenstander op een dubbel staat 33,66% 43,48% 51,22% 48,28%
Gemiddelde in beslissende leg 93,95 95,62 91,10 80,34
Af en toe zien we nog de oude Wright. Tegen Andrew Gilding noteerde hij een gemiddelde van 98,98 en tegen Jeffrey de Graaf 98,12. Hij verloor beide wedstrijden, maar liet wel zien dat zijn niveau niet volledig verdwenen is. Het verschil is dat zulke prestaties veel minder vaak voorkomen: in 2026 haalde hij in 75 wedstrijden slechts één keer een gemiddelde boven de 100, terwijl hij 18 keer onder de 85 bleef. Tijdens de UK Open zei Wright vastberaden: “Ik moet op de vloer gewoon die vonk weer vinden en die meteen meenemen naar het hoofdpodium.” Zeven maanden later heeft de vloer hem weinig gebracht: in 30 Players Championships strandde hij 16 keer in de eerste ronde. De vonk waarover hij in maart sprak, is nog altijd niet zichtbaar. Nu zijn prijzengeld uit 2025 uit de ranglijst begint te verdwijnen, heeft hij twaalf maanden om die terug te vinden voordat de ranglijst hem niet langer beschermt.

De weg terug

Wat is de weg terug? Is er iets waarmee Wright dit nog kan keren? Een nederlaag met één leg verschil maakt vaak het verschil tussen verdriet en hoop, en Wright heeft 15 wedstrijden op die manier verloren. Dit is geen mentaal of materiaalprobleem. Het gaat om één beslissende minuut waarin Wright, nadat hij zijn tegenstander tot het uiterste heeft gedreven, op het laatste moment tekortschiet. Wil Wright zijn seizoen nog redden, dan is vaker zulke wedstrijden winnen een goed begin. Dat kan zijn zelfvertrouwen versterken en hem vaker naar de tweede ronde brengen. Zo voorkomt hij dat hij Players Championship-toernooien met lege handen en verlies achter zich laat.
Claps 0bezoekers 0
loading

Net Binnen

Meest Gelezen

Laatste Reacties

Loading