Afgelopen weekend stond in de Verenigde Staten het prestigieuze Philadelphia Open op het programma. Dit toernooi geniet al jaren een sterke reputatie binnen de Amerikaanse dartsscene en wist ook deze editie weer een internationaal getint deelnemersveld te trekken. Opvallend was de aanwezigheid van twee Engelse PDC Tour Card-houders:
Cam Crabtree en
Owen Bates. Dat zij de oversteek naar de Verenigde Staten maakten, bleek achteraf een uitstekende zet, want beide Engelsen drukten een enorme stempel op het toernooiweekend met enkele prachtige prestaties.
Crabtree en Bates zijn al jarenlang goed bevriend. Samen met hun goede vriend Zac Griffiths reisden zij af naar Amerika voor een weekend vol darts en competitie. Deelname was mogelijk omdat het Philadelphia Open niet WDF-gerankt is en bovendien niet wordt gestreamd. Dat zijn belangrijke factoren, aangezien PDC Tour Card-houders aan strikte regels zijn gebonden en daardoor veel toernooien niet mogen spelen.
Daarnaast kent de PDC-kalender in januari relatief weinig verplichtingen, met uitzondering van spelers die actief zijn op de World Series of Darts in het Midden-Oosten. Voor Crabtree en Bates was dit dus een ideaal moment om elders wedstrijdervaring op te doen.
Engelse finale in de USA
Hoewel beide spelers in Europa al langer bekendstaan als grote talenten, maakten zij dit weekend ook in de Verenigde Staten diepe indruk. In het hoofdtoernooi bereikten Crabtree en Bates namelijk allebei de finale. Daarmee was een volledig Engelse eindstrijd een feit, tot verrassing van veel Amerikaanse toeschouwers. In die finale liet Cam Crabtree er geen twijfel over bestaan wie op dat moment de sterkste was. Met een indrukwekkend gemiddelde van 109.98 walste hij met 3-0 over zijn goede vriend Bates heen en pakte hij overtuigend de titel.
Het succes van de Engelsen beperkte zich echter niet tot het hoofdtoernooi.
Owen Bates wist samen met de Amerikaan Brian Rudel het blind koppeltoernooi te winnen, een format waarin spelers vooraf niet weten met wie zij gekoppeld worden. Daarnaast bereikten Bates en Crabtree samen met Layla Buntz de finale van het gemixte trippeltoernooi, wat hun veelzijdigheid en aanpassingsvermogen onderstreepte.
Ook in de verschillende Crickettoernooien lieten de Engelsen zich gelden. Ondanks het feit dat Amerikaanse spelers doorgaans meer ervaring hebben met dit spelformat, wist Cam Crabtree toch de titel te veroveren in het individuele Crickettoernooi. Bovendien bereikten Crabtree en Bates samen de halve finales van het koppel Crickettoernooi, opnieuw een knappe prestatie op vreemd terrein.
Owen Bates staat momenteel 84e op de wereldranglijst
Opnieuw onderling duel tussen Bates en Crabtree
Voor
Owen Bates kreeg het weekend uiteindelijk nog een extra gouden randje. Hij schreef namelijk ook het mannentoernooi op zijn naam. In de halve finales kwam het tot een nieuw duel met Cam Crabtree, die door Bates liefkozend ‘Shazam’ wordt genoemd. Dit keer nam Bates revanche voor de verloren finale in het hoofdtoernooi. Met een 2-0 overwinning, in een wedstrijd waarin beide spelers boven de 107 gemiddeld noteerden, trok Bates aan het langste eind. In de finale rekende hij vervolgens met 2-0 af met de Amerikaan Mark Francks en stelde hij de titel veilig.
Het succesvolle optreden van Crabtree en Bates onderstreept niet alleen hun individuele klasse, maar ook de toenemende internationalisering van de dartssport. Waar Amerikaanse spelers traditioneel domineren op eigen bodem, bewezen de Engelsen dat Europese topspelers zich moeiteloos kunnen aanpassen aan andere formats en omstandigheden.
Het topdarts in de Verenigde Staten krijgt bovendien een vervolg. Aankomend weekend staat namelijk het goudgerankte WDF Las Vegas Open op het programma. Verschillende bekende namen maken daarvoor de oversteek, waaronder Tom Becker, Matt Clark, Aaron Turner, Deta Hedman en de Nederlandse Anca Zijlstra. Daarmee belooft ook dat toernooi weer een interessant en hoogstaand dartsevenement te worden, waarin Europese en Amerikaanse spelers de strijd met elkaar aangaan.