Beau Greaves' recordbrekende derde titel op de
Women's World Matchplay ging gepaard met de duidelijkste aanwijzing tot nu toe dat haar toekomst steeds verder verwijderd raakt van het vrouwencircuit dat ze jarenlang domineerde. Na haar 6-5 overwinning op Fallon Sherrock in de Winter Gardens maakte de 22-jarige Engelse duidelijk dat haar ambities elders liggen. "Mijn hoofddoel is het mannencircuit", verklaarde ze.
Greaves won in 2026 liefst 11 van de eerste 16 toernooien op de
Women's Series en voert de
Order of Merit overtuigend aan met £29.700. Daarmee heeft ze meer dan een verdubbeling van het prijzengeld van nummer twee, Lisa Ashton, die op £12.550 staat. In totaal heeft Greaves inmiddels 57 Women's Series-titels op haar naam staan. Daarbij vestigde ze onder meer een indrukwekkende reeks van 114 opeenvolgende overwinningen en 17 toernooizeges op rij.
Ook op het open PDC-circuit blijft Greaves geschiedenis schrijven. Ze werd de eerste vrouw die een Players Championship-toernooi wist te winnen, gooide als eerste vrouw een negendarter op de ProTour en plaatste zich als eerste vrouw ooit voor een European Tour-toernooi. Na Players Championship 26 bezet ze bovendien de zevende plaats op de Players Championship Order of Merit met £60.250 aan prijzengeld.
In de meest recente
DartsNews Podcast waren co-hosts Kieran Wood en Nic Gayer het erover eens dat Greaves klaar lijkt om haar volledige focus op het open PDC-circuit te leggen. Een eventuele overstap zou het vrouwencircuit zijn grootste blikvanger ontnemen, maar tegelijkertijd ook de machtsverhoudingen veranderen in een competitie waarin de concurrentie momenteel nauwelijks kans maakt om haar van de winst af te houden.
Van terughoudendheid richting Ally Pally naar volledige focus op de ProTour
Na haar overwinning in Blackpool sprak Greaves openhartig met
DartsNieuws en andere media over de veranderde doelen in haar carrière. De Engelse gaf toe dat haar prioriteiten inmiddels duidelijk zijn verschoven.
"Het is best lastig", vertelde Greaves. "Ik heb geprobeerd me vooral te focussen op het mannencircuit en op mijn Tour Card. Na de laatste Women's Series voelde ik me een beetje leeg. Ik haalde er niet echt veel plezier meer uit. Ik had het gevoel dat iedereen wilde dat ik zou verliezen. Toen ik daar wegging, dacht ik: misschien moet ik me gewoon richten op beter darts, meer competitieve wedstrijden en mijn ranking. Gewoon iets hebben om naartoe te werken."
Volgens Greaves begint het vrouwencircuit voor haar steeds minder uitdaging te bieden. "Ik denk dat het vrouwenspel voor iedereen een beetje vlak wordt, omdat je naar één doel toewerkt en er daarna eigenlijk niets meer is om naartoe te werken. Na de laatste Women's Series besloot ik me te richten op de ProTour en de Euro Tour-toernooien waarvoor ik me heb geplaatst. Ik hou nog steeds van die kant van de sport, maar mijn hoofddoel is nu het mannencircuit. Ik wil genieten van dat niveau en van de uitdagingen die daarbij horen."
Nog maar enkele jaren geleden moest Greaves juist worden overtuigd om terug te keren naar het PDC WK Darts. Uiteindelijk maakte ze haar rentree in het Alexandra Palace, waar ze als outsider de als zesde geplaatste Daryl Gurney tot een beslissende set dwong. Daarbij noteerde ze een hoger gemiddelde, meer 180's en won ze meer legs dan de Noord-Ier.
Sinds het behalen van haar Tour Card is Greaves echter veel verder gekomen dan alleen meedoen. Op Players Championship 11 schreef ze geschiedenis door voormalig wereldkampioenen Rob Cross en Gary Anderson te verslaan, waarna ze in de finale Michael Smith met 8-7 klopte dankzij een 142-finish in de beslissende leg. Daarnaast plaatste ze zich voor de Hungarian Darts Trophy en de Czech Darts Open.
In de nieuwste DartsNews Podcast kreeg Greaves steun van Nic Gayer, die ervan overtuigd is dat de tijd rijp is om het vrouwencircuit achter zich te laten.
"Ik zou die vraag met 'ja' beantwoorden", zei Gayer. "Darts verandert ontzettend snel en zoveel in deze sport draait om momentum. De afgelopen weken en maanden, en eigenlijk haar eerste periode op de ProTour, hebben bewezen wat we al dachten: ze is absoluut goed genoeg om titels te winnen op de PDC Tour. Ze kan de top 32 halen en haar Tour Card behouden. Ik denk dat dat nu haar doel is, dus ik zou zeggen dat dit absoluut de juiste stap is."
De Duitse analist ziet bovendien een duidelijke verandering in haar instelling. "Ik denk ook dat je nu merkt dat ze die stap zelf wil zetten. Als je één of twee jaar teruggaat, moesten mensen haar nog overtuigen om naar Ally Pally te gaan. Nu overweegt ze juist om al het andere achter zich te laten en zich volledig op de PDC Tour te richten. Ze is nog jong, heeft zich ontwikkeld en heeft onderweg veel geleerd. Ik denk dat ze er klaar voor is. Die verandering in haar mindset vind ik prachtig om te zien, dus wat mij betreft is het antwoord volmondig ja."
Beter of slechter zonder Beau Greaves?
Wood was het ermee eens dat Greaves het punt heeft bereikt waarop het open PDC-circuit haar volledige aandacht verdient. Vervolgens besprak hij de mogelijke gevolgen van haar vertrek voor het vrouwendarts.
"Ik ben het volledig met je eens", antwoordde hij. "Het klinkt misschien als een grote uitspraak, maar ik vind dat ze inmiddels te goed is voor het vrouwendarts. Het gat tussen haar en de rest is simpelweg te groot."
Daarna legde Wood zijn co-host een interessante vraag voor. "Gewoon als vervolgvraag: denk je dat de Women's Series en de
Women's World Matchplay beter of slechter af zijn zonder Beau Greaves? De kwaliteit zal dalen, maar het wordt natuurlijk wel veel competitiever en veel meer speelsters zullen kans maken om een titel te winnen."
Gayer vergeleek het dilemma met de discussie rond de dominantie van Luke Littler in het mannendarts, maar kwam uiteindelijk tot een andere conclusie.
"Het is grappig, want we voeren eigenlijk dezelfde discussie over het mannendarts", zei hij. "Er is natuurlijk geen scenario waarin Luke Littler ineens vertrekt, maar we hebben het er vaak over of darts competitiever zou zijn zonder hem, of dat hij juist zo belangrijk is voor de sport dat het mét hem beter is."
"In dit geval zou ik een ander antwoord geven. Ik denk dat het juist goed kan zijn voor het vrouwendarts, omdat het vrouwencircuit binnen de PDC nog in een relatief vroege fase zit. Ruimte creëren voor nieuwe talenten en speelsters die zich kunnen ontwikkelen en een naam kunnen opbouwen zou de sport ten goede komen."
"Die ruimte wordt nu grotendeels ingenomen door Beau. Dat bedoel ik absoluut niet negatief, want zij is fantastisch, maar ik denk dat je begrijpt wat ik bedoel. Als zij die ruimte vrijmaakt, kan dat uiteindelijk juist goed uitpakken voor het vrouwendarts."
Van de vijf Women's Series-toernooien die Greaves in 2026 niet wist te winnen, kwamen vier verschillende winnaressen naar voren. Lisa Ashton schreef evenementen 5 en 15 op haar naam. Deta Hedman won Event 11, Vicky Pruim pakte Event 12 en Eleanor Cairns was de beste tijdens Event 16.
Hedman omschreef eerder de dominantie van Greaves treffend door te stellen dat de rest van het deelnemersveld in feite om de tweede plaats speelde zodra Greaves aan de start verscheen. Ook gaf ze toe blij te zijn dat Greaves in 2025 koos voor een deelname aan het PDC-WK in Alexandra Palace, in plaats van haar WDF-wereldtitel in Lakeside te verdedigen. Volgens Hedman was ze anders waarschijnlijk geen WDF-wereldkampioen geworden.
Wat het vrouwendarts dreigt te verliezen
Greaves veroverde haar derde Women's World Matchplay-titel allesbehalve eenvoudig. In de halve finale dwong Gemma Hayter haar tot een beslissende leg, waarin de titelverdedigster met een fraaie 104-finish overeind bleef en met 5-4 won.
Ook Fallon Sherrock wist Greaves in de finale tot het uiterste te dwingen. Dankzij een 11-darter en een 70-finish bracht Sherrock de stand gelijk op 5-5. Greaves reageerde direct met een 180'er, liet na een score van 145 nog 56 over en keerde terug om de titel veilig te stellen via dubbel 10. Haar gemiddelde van 88.63 lag uiteindelijk net boven dat van Sherrock, die 87.84 noteerde.
Die wedstrijden onderstreepten niet alleen de kwaliteit van Greaves, maar ook hoe hoog het niveau moet liggen om haar daadwerkelijk te verslaan. Zowel Hayter als Sherrock brachten haar aan het wankelen, maar geen van beiden wist het beslissende zetje te geven.
Mocht Greaves definitief haar focus verleggen naar het open PDC-circuit, dan verliest het vrouwendarts zijn grootste ster en belangrijkste publiekstrekker. Haar overwinningen op Michael Smith, Gary Anderson en Rob Cross, haar historische Players Championship-titel, de eerste ProTour-negendarter door een vrouw, haar kwalificaties voor de European Tour en haar sterke optreden tegen Daryl Gurney op het WK hebben haar status inmiddels ver boven de Women's Series uitgetild.
Tegelijkertijd zijn haar successen op de Women's Series steeds meer vanzelfsprekend geworden. Haar tegenstandsters beginnen wedstrijden met weinig te verliezen, terwijl Greaves zelf bij een zeldzame nederlaag meer aandacht krijgt dan bij opnieuw een toernooizege.
Dat gevoel werd ook zichtbaar in Blackpool, waar Greaves toegaf het idee te hebben dat 'iedereen wilde dat ik verloor'. De Women's Series levert haar nog altijd titels op, maar de ProTour biedt inmiddels de uitdaging, de druk en de doorgroeimogelijkheden waar ze naar op zoek is.
De volgende generatie staat al klaar in Blackpool
Voorafgaand aan de Women's World Matchplay-finale in de Winter Gardens werd de finale van de JDC Girls Series gespeeld tussen Rebecca Allen en Macy Gibbons. Beide 17-jarige talenten noteerden een gemiddelde van net geen 80, waarna Allen met 5-4 aan het langste eind trok. De Ierse tiener had zich geplaatst dankzij overwinningen in twee toernooien tijdens het Girls Series-seizoen, terwijl Gibbons als nummer één van de ranglijst aan de finale begon.
"In de Winter Gardens werd voorafgaand aan de Women's World Matchplay ook de finale van de JDC Girls Series gespeeld", zei Wood. "Rebecca Allen won die wedstrijd en gooide volgens mij ongeveer 80 gemiddeld, terwijl ze nog maar een jonge tiener is. Dat is toch een goed teken voor de toekomst?"
"Honderd procent, absoluut", reageerde Gayer. "Wat Beau Greaves voor het vrouwendarts heeft betekend, valt nauwelijks te overschatten. Ik denk dat we het over tien, twintig of dertig jaar nog steeds over haar zullen hebben. Ik heb enorm veel respect voor haar, maar ik denk dat het zowel voor haar als voor het vrouwendarts goed zou zijn als ze die stap zet. In mijn ogen is dat een win-winsituatie."
Greaves heeft de nieuwe generatie inmiddels laten zien dat de Women's Series niet langer het eindstation hoeft te zijn. Het behalen van een Tour Card, kwalificatie voor de European Tour en zelfs het winnen van een rankingtitel tegen voormalig wereldkampioenen behoren inmiddels tot de mogelijkheden op het pad dat zij heeft uitgestippeld.
Een verschuiving in prioriteiten, geen definitief afscheid
Hoewel Greaves haar ambities steeds nadrukkelijker op het open PDC-circuit richt, heeft ze nog geen afscheid genomen van de Women's Series. Na haar overwinning in Blackpool benadrukte ze nog altijd veel waarde te hechten aan het vrouwencircuit.
"Ik speel darts omdat ik het leuk vind, maar het is inmiddels ook mijn werk en ik hou van de sport", zei Greaves. "Ik kan er geen genoeg van krijgen. Het ondersteunen van het vrouwendarts is ontzettend belangrijk. Ik wil alleen nog beter worden. Ik win vloertoernooien, maar mijn spel op het podium moet beter en dat weet ik."
Een grotere focus op de ProTour en European Tour hoeft daarom niet automatisch te betekenen dat Greaves volledig stopt met de Women's Series. Het ligt meer voor de hand dat ze haar programma tot het vrouwencircuit beperkt om meer ruimte te maken voor het open PDC-circuit.
Voor de rest van 2026 staan nog acht Women's Series-toernooien op de kalender. De eerstvolgende vier worden op 22 en 23 augustus in Leicester gespeeld. Of Greaves daar wel of niet aan de start verschijnt, zal een eerste duidelijke aanwijzing zijn hoe sterk haar prioriteiten sinds haar overwinning in Blackpool zijn verschoven.