Vincent van der Voort kijkt met een goed gevoel terug op de World Series of Darts Finals in Amsterdam, maar plaatst tegelijkertijd zijn vraagtekens bij de sportieve opzet van het toernooi. Volgens de voormalig profdarter moet het evenement vooral worden gezien als een mogelijkheid om darts wereldwijd te promoten. Puur op basis van prestaties is het deelnemersveld volgens hem moeilijk uit te leggen.
In de podcast Darts Draait Door blikte Van der Voort terug op een lang weekend in Amsterdam. Vooral de finale tussen Ross Smith en Gerwyn Price kon hem uiteindelijk niet volledig bekoren. Smith won met 11-5 nadat de twee finalisten aanvankelijk nog gelijk opgingen.
"Ik vind het gewoon best wel een mooi toernooi geweest. We hebben leuke wedstrijden en mooie wedstrijden gezien. De finale viel qua inhoud iets tegen", oordeelde Van der Voort. "Ross Smith was gewoon heel goed, maar tot 5-5 was het leuk en daarna was het over. Dat zie je natuurlijk wel vaker met finales, dat het best eenzijdig wordt."
Dat Smith uiteindelijk degene was die met ruime cijfers won, had Van der Voort niet direct verwacht. "Ik had alleen niet verwacht dat Ross Smith zo goed zou zijn in de finale. Maar het is wel knap van hem. Zijn tweede tv-titel en hij heeft natuurlijk een geweldig jaar. Gewoon verdiend gewonnen."
Blessure zit Van Duijvenbode dwars
Ook Dirk van Duijvenbode kwam ter sprake. De Nederlander strandde in de kwartfinales tegen Gian van Veen, nadat hij gedurende de wedstrijd mogelijkheden had gehad om de partij naar zich toe te trekken. Toch denkt Van der Voort niet dat Van Duijvenbode achteraf het gevoel zal hebben dat hij het hele toernooi had kunnen winnen. "Tuurlijk baal je altijd, want hij had die wedstrijd wel kunnen winnen. Maar ik denk niet dat Dirk het gevoel heeft dat hij dit toernooi had kunnen hebben."
Daarbij wijst Van der Voort vooral naar de handblessure waarmee Van Duijvenbode kampte. "Als je al last van je hand hebt, wordt dat gedurende zo'n dag niet beter. Het is wel weer een blessure en dat houdt je toch weer tegen om je verder te ontwikkelen."
Van Duijvenbode probeert volgens zijn landgenoot nog altijd terug te keren naar het niveau waarmee hij enkele jaren geleden onder meer de finale van de World Grand Prix bereikte.
"Hij is toch op zoek naar die vorm van een paar jaar geleden, toen hij de finale van de World Grand Prix haalde. Dat makkelijke scoren en die hele hoop 180'ers, dat is er wel een beetje af. Ik denk dat hij daar zo snel mogelijk weer naartoe wil en dan helpt een blessure natuurlijk niet mee."
Dirk van Duijvenbode haalde ondanks een blessure de kwartfinales op de World Series Finals
‘Je moet ook wel egoïstisch zijn’
Van Duijvenbode sprak tijdens het toernooi eveneens over de kansen die spelers uit andere delen van de wereld krijgen via de World Series. Daarbij wees hij op de offers die spelers uit bijvoorbeeld Australië moeten brengen om een professionele dartscarrière na te jagen.
Van der Voort herkent dat gevoel uit zijn eigen loopbaan. "Honderd procent. Echt volledig. De Players Championship Finals werden vroeger altijd begin december gehouden en mijn zoon is op 2 december jarig. Dan was ik er gewoon nooit. Maar er was geen moment dat ik eraan twijfelde of ik het zou afzeggen, want ik moest verder. Het was voor mijn carrière belangrijk. Je moet ook wel egoïstisch zijn."
Zelfs voor belangrijke persoonlijke momenten maakte Van der Voort tijdens zijn carrière nauwelijks uitzonderingen. "Sommige toernooien zijn gewoon belangrijker. Mijn eigen verjaardag is altijd tijdens het WK."
Voor zijn veertigste verjaardag probeerde hij daar één keer verandering in te brengen. Van der Voort had thuis een feest gepland en vroeg de PDC om hem niet precies op zijn verjaardag in te delen.
"Ik heb toen aan de PDC gevraagd: zouden jullie me niet op de achttiende willen inplannen? De zeventiende of negentiende maakte me niet uit, maar de achttiende had ik mijn verjaardag gepland. Je hebt anderhalve week voor die eerste ronde en kunt me overal neerzetten. En die bloedzuigers zetten me gewoon op de achttiende", vertelde hij lachend.
Zijn conclusie over het leven als profdarter is dan ook duidelijk. "Als je wat wil bereiken, dan moet je gewoon heel veel offers brengen."
Kritiek op sportieve eerlijkheid World Series
Over de opzet van de World Series of Darts Finals is Van der Voort dubbel. Hij ziet de meerwaarde van het evenement voor spelers buiten Europa, maar vindt tegelijkertijd dat de plaatsing voor het eindtoernooi sportief gezien moeilijk volledig te rechtvaardigen is. "Uiteindelijk is het een demonstratietoernooi. En het is ook wel goed voor die spelers. Kijk, als je het helemaal eerlijk gaat maken, dan is het dat natuurlijk niet."
Van der Voort wees daarbij op de uiteenlopende prestaties waarmee spelers zich in Amsterdam konden melden. "Degene die het toernooi wint, heeft thuis geen wedstrijd gewonnen op de World Series. Sommige spelers verloren iedere keer in de eerste ronde. Sommige mensen hebben niet eens meegedaan en die komen in de kwartfinale van het toernooi. Dat klopt allemaal niet."
Voor Van der Voort staat of valt de beoordeling van de World Series daarom met het doel dat de PDC ermee heeft. "Als het ervoor bedoeld is om darts te promoten en te kijken of je ergens uit de rest van de wereld spelers kunt halen, dan is het goed."
De voormalig prof zou het bovendien graag zien dat een speler van buiten de traditionele dartslanden daadwerkelijk doorbreekt aan de absolute wereldtop. Dat blijkt volgens hem voorlopig bijzonder lastig.
"Dan moet je een extreem talent een keer vinden. Die hadden ze natuurlijk met Corey Cadby. Maar dat bleek gewoon een volslagen idioot te zijn. En dat is jammer, want dat had er wel eentje kunnen zijn."
Ook vanuit andere regio's ziet Van der Voort voorlopig nog geen speler van wie hij verwacht dat die de wereldtop gaat bestormen. "Uit Amerika hebben we gewoon niks. En dat is ook niet iets waarvan we het gevoel hebben dat het eraan komt. Ze zijn in Scandinavië geweest, maar ook daar is het nog niet zo dat er eentje aankomt waarvan je zegt: die gaat de top van de wereld aanvallen."
Over Azië is Van der Voort iets positiever. Vooral Motomu Sakai maakte tijdens de World Series Finals indruk op hem. "Uit Azië worden ze wel steeds beter. Sakai vond ik in de eerste ronde tegen Rydz echt goed. Maar ook daar hebben we nog niet iemand van wie we zeggen: die gaat het doen."
Pieter Verbeek is sinds 2017 hoofdredacteur van Dartsnieuws.com en verantwoordelijk voor de redactionele koers, dagelijkse contentplanning en verslaggeving van internationale dartstoernooien. Sinds 2024 vormt hij samen met Mats Leering de hoofdredactie van Dartsnieuws.com, waar zij gezamenlijk verantwoordelijk zijn voor de redactionele aansturing, publicatiestandaarden en verslaggeving van grote internationale dartsevenementen.
Zijn betrokkenheid bij de dartswereld begon in 2013, toen hij tijdens een opdracht voor de School voor Journalistiek verslag deed van een live-evenement op de European Tour in Veldhoven. Sindsdien volgt hij het professionele darts intensief en bouwde hij ervaring op met interviews, wedstrijdverslaggeving en liveblogs van grote PDC-toernooien.
Binnen Dartsnieuws.com richt hij zich op verslaggeving rond belangrijke evenementen zoals het PDC World Darts Championship, de Premier League Darts, de World Matchplay en andere internationale PDC-toernooien, waarbij realtime wedstrijdverslaggeving wordt gecombineerd met analyse van prestaties, ontwikkelingen op de tour en historische context.
Naast zijn journalistieke werk was hij tussen 2022 en 2025 media-manager van het professionele dartsteam TOTO Dart Kings, waar hij verantwoordelijk was voor mediacommunicatie en publiciteit rond het team.
Door zijn werk in de dartswereld was hij aanwezig bij meerdere internationale evenementen, waaronder Premier League-avonden in Ahoy Rotterdam, verschillende edities van het PDC World Darts Championship en de US Darts Masters in Madison Square Garden in New York.
Zijn verslaggeving is gebaseerd op officiële toernooi-informatie, interviews met spelers en betrokkenen uit de dartswereld en voortdurende monitoring van de professionele dartscircuits.