''Het voelt niet goed, zeker niet als je zo verliest'' - Teleurstelling bij Gian van Veen na forse nederlaag in WK-finale tegen Luke Littler

PDC
zondag, 04 januari 2026 om 12:30
Gian van Veen
Gian van Veen heeft zijn eerste WK-finale bij de PDC afgesloten met een duidelijke nederlaag. In Alexandra Palace was Luke Littler met 7-1 in sets een maat te groot voor de Nederlander, die na afloop geen excuses zocht en openlijk benoemde waar het duel kantelde. Vooral een gemiste kans in de tweede set bleek achteraf beslissend.
„Niet de uitslag die ik wilde, natuurlijk,” zei Van Veen direct na afloop tijdens zijn persconferentie. „Ik zei voor de wedstrijd dat ik deze titel wilde winnen, maar ook dat ik hem een wedstrijd wilde geven. Ik wist: als het close blijft, heb ik een kans. Dat gebeurde vandaag niet.”
Van Veen begon zonder schroom aan de finale en hield in de openingsfase gelijke tred met Littler. De Nederlander kreeg zelfs mogelijkheden om de wedstrijd vroeg naar zich toe te trekken. „Ik miste één kans om 2-0 in sets voor te komen,” zei hij. „Achteraf gezien was dat waarschijnlijk de wedstrijd.”
Die gemiste set gaf Littler precies wat hij nodig had. „Dat gaf hem vertrouwen,” stelde Van Veen vast. „Daarna scoorde hij beter, ik miste een paar dubbels en hij finishte me eruit. Op dat moment is Luke Littler niet te stoppen.” Het patroon werd snel zichtbaar. Waar Van Veen dit toernooi vaak een tweede kans kreeg na een gemiste pijl op de dubbel, bleef die tegen Littler vrijwel steeds uit. „Hij zet je onder druk in elke leg, elke set,” legde Van Veen uit. „Je kunt niet te veel missen. Als je na twaalf darts een dubbel laat staan, krijg je meestal geen tweede kans.”

Littler zonder genade op beslissende momenten

De finale werd niet beslist door één slechte fase van Van Veen, maar door het constante niveau van Littler op de cruciale momenten. „Ik liet vaak een dubbel staan na twaalf darts en kreeg geen volgende beurt,” zei Van Veen. „Ook als ik een finish na negen darts liet liggen, was het klaar.”
Volgens de Nederlander zit daar precies het verschil. „Hij zet je zó onder druk. Dat deed ik goed tegen andere spelers dit toernooi, maar vandaag niet.” Met name de tweede set bleef hangen. „Vooral die 127-finish op dubbel 8,” zei Van Veen. „De leg ervoor miste ik hem op de draad, en daarna gooide Luke 60 uit op zijn laatste pijl. Dat bleef hij de hele wedstrijd doen.”
Het gevoel van onvermijdelijkheid nam snel toe. „Je ziet hem elke keer staan: binnenkant, buitenkant, dubbel, laatste pijl. En dan begint hij de volgende leg met 140, 180. Dat doet pijn.”
Van Veen gaf toe dat hij al tijdens de wedstrijd voelde hoe het duel zich ontwikkelde. „Toen ik met 5-1 en 6-1 achter stond, wist ik dat Luke niet zou instorten,” zei hij. „Hij weet hoe het is om wereldkampioen te worden. Hij blijft druk zetten, mist geen matchdarts.”
De eindstand van 7-1 was hard, maar kwam voor Van Veen niet volledig uit de lucht vallen. „Het is een zware nederlaag,” erkende hij. „Zeker in een WK-finale. Maar ik speelde niet slecht. Luke was vandaag gewoon veel beter.”
Zelfs de opmerkelijke onderbreking tijdens de wedstrijd, toen het bord werd vervangen vanwege bloed na een klein ongeluk in de pauze, wilde Van Veen niet gebruiken als verklaring. „Het was mijn linkerhand,” zei hij. „Het had geen invloed op mijn spel.”
Ook over de inmiddels beruchte ‘Ally Pally-wesp’ bleef hij nuchter. „Het hoort erbij,” zei hij. „Dit was mijn eerste keer met de wesp.”

Teleurstelling overheerst, trots volgt later

Direct na afloop overheerste de teleurstelling. „Je hebt net een WK-finale verloren, dus ben je teleurgesteld,” zei Van Veen. „Zeker met zo’n uitslag.” Tegelijk wist hij dat de waardering voor zijn toernooi later pas echt zal komen. „Over een paar dagen of weken ga ik heel trots zijn. Nu nog niet.”
Dat gevoel is logisch gezien de weg die Van Veen aflegde in Londen. Voor dit jaar had hij nog geen wedstrijd gewonnen in Alexandra Palace. Dit WK versloeg hij onder meer Gary Anderson en Luke Humphries, beide voormalige wereldkampioenen. „Het voelt nu anders,” zei hij. „Maar een half uur later ben ik natuurlijk trots op wat ik heb neergezet dit toernooi.”
De nederlaag zal volgens Van Veen een rol spelen in zijn verdere ontwikkeling. „Het gaat me enorm drijven,” zei hij. „Ik weet nu hoe het is om een WK-finale te spelen, maar ook hoe het is om hem te verliezen.” Hij was daar eerlijk over. „Het voelt niet goed, zeker niet als je zo verliest. Maar als ik ooit weer in een finale sta, weet ik wat me te wachten staat.”
De finale vormde het slotstuk van een uitzonderlijk jaar voor Van Veen. Hij werd Europees kampioen, klom naar de derde plaats op de wereldranglijst en is nu de nieuwe Nederlandse nummer één. „2025 is het beste jaar van mijn carrière geweest,” zei hij. „Het beste jaar van mijn leven tot nu toe.”
Daarbij speelde ook zijn privésituatie een rol. „Een huis gekocht met mijn vriendin, samen gaan wonen, alles bij elkaar was het een fantastisch jaar.”

Blik vooruit op 2026 en Premier League

In 2026 wacht Van Veen een nieuw hoofdstuk. Als nummer drie van de wereld en Nederlands nummer één maakt hij zijn debuut in de Premier League. „Ik kijk ernaar uit om zestien weken op donderdagavond te spelen,” zei hij. „En naar alle World Series-toernooien.”
De Nederlander benadrukte dat hij van elke kans wil genieten. „Je weet nooit of het de eerste of de laatste keer is, dus ik ga van elke minuut genieten.”
Tegelijk blijft zijn aanpak onveranderd. „Voor mij verandert de mindset niet,” zei hij. „Ik behandel de World Series, Premier League, UK Open en European Tours zoals ik dat altijd heb gedaan. Als een kans om goed te spelen en ver te komen.”
Claps 0bezoekers 0
loading

Net Binnen

Meest Gelezen

Loading